Мета тврди дека демонстрантите на протестот пред 11 години „биле убиени“ од Рама и Баша

Од:

Албанскиот претседател Илир Мета за крвавите демонстрации што се случија во јануари пред 11 години, во кои беа убиени четири лица, за главни виновници ги посочи Еди Рама, тогаш во опозиција, и Љуљзим Баша, тогашен министер за внатрешни работи.

dobivaj vesti na viber

Гостуваjќи во емисијата “Now” Мета кажа дека четворицата демонстранти „се убиени од Рама и Баша”.

Тој во емисијата додал дека претходно бил информиран оти на протестот оранизиран од опозициската Социјалистичка партија за 21 јануари 2011 година ќе бидат извршени убиства.

– Наутро ми ѕвони домашниот телефон. Доаѓа вест од мој стар пријател од странство. Ми вели дека во оваа ситуација оценува дека се планираат убиства, изјавил Мета, пренесен од АБЦњуз.

Веднаш по оваа информација тој го информирал Сали Бериша, дека Рама и Баша планираат да убиваат луѓе на протестот.

– Отидов кај Бериша, тогаш премиер и му реков дека треба да побара од обвинителството да го испита ова прашање, бидејќи тие планираат да убиваат луѓе на протестот, изјави Мета.

Во време кога беше организиран протестот на власт беше Демократската партија, чиј лидер беше Бериша, во коалиција со Движењето за социјалистичка интеграција на Мета.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Средба Вархеји- Џачка

Ана Ололовска

Албанија: Нема кандидатура за претседател, утрешниот прв круг на гласање пропадна

Албанскиот Парламент гласаше против усвојување резолуција за признавање на геноцидот во Сребреница

А1он

Конференцијата за одржлив развој на туризмот во Тирана: Ни треба регион отворен за нови пазари и иновативни идеи

Ана Ололовска

Финалето на Конференциската лига ги „полуде“ цените во хотелите во Тирана, ноќевање чини од 303 до 1.900 евра

А1он

Рама повтори дека СПАК треба да почне истрага за Бериша

А1он