Мета: Албанија ја споделува загриженоста со сите партнери во НАТО за Украина

Од:

Албанскиот претседател и врховен командант на вооружените сили, Илир Мета денеска оствари итна средба со началникот на Генералштабот на албанската армија, генерал-мајор Бајрам Бегај.

dobivaj vesti na viber

Украина била во фокус на разговорот, за кој шефот на албанската држава информираше преку објава на Фејсбук, наведувајќи дека ја споделиле заедничката загриженост со сите партнери во НАТО за „заканата од руска агресија врз оваа пријателска, независна и суверена земја“.

– Денеска имав многу плодна работна средба со началникот на ГШ на вооружените сили, генерал-мајор Бајрам Бегај. Разговаравме за ситуацијата во и околу Украина. Ја споделуваме заедничката загриженост со сите наши партнери во НАТО за заканата од руска агресија врз оваа пријателска, независна и суверена земја, како и за импликациите што оваа закана, со флагрантно кршење на меѓународното право, може да ги има за цела Европа и за нашиот регион, наведува Мета.

Мета нагласи во тој контекст, дека ја истакнал важноста од најефикасна координација со Алијансата, како и преземање мерки за продолжување на реформите со цел дополнително зајакнување на албанските одбранбени капацитети.

Извор: МВР

Би можело да ве интересира

Десетина автобуси со војници вечерва го напуштија Азовстал

А1он

Ердоган: Нема да дозволиме Шведска и Финска да влезат во НАТО

А1он

Зас: Проширувањето на НАТО ќе ги зголеми тензиите во Европа

А1он

Шведска и официјално донесе одлука за поднесување барање за членство во НАТО

А1он

Русија и Украина се договорија за хуманитарен коридор за ранетите војници од Азовстал

А1он

Мнозинството шведски партии се за членство во НАТО

А1он