ЕУ постигна договор за користење на замрзнатите руски средства за воена помош за Украина

Од:

Амбасадорите на земјите-членки на Европската Унија денеска постигнаа начелен договор приходите од замрзнатите руски средства да се користат за воена помош за Украина, соопшти белгиското претседателство со ЕУ.

„Овие пари ќе бидат искористени за поддршка на закрепнувањето и воената одбрана на Украина во контекст на руската агресија“, објави белгиското претседателство на платформата X.

Претседателот на Европската Комисија го поздрави овој политички договор.

Би можело да ве интересира

Повеќе од 52.000 украински војници поминале обука како дел од помошта на ЕУ за Украина

Пентагон: Употребата на оружје на Украина од САД не е ограничена само на Харков

Горан Наумовски

Украина: Русија лансираше 10 дронови во текот на ноќта, сите ги уништивме

Декларацијата на мировниот самит за Украина ја потпишаа 80 земји, но не и земјите на БРИКС

A1on

Буданов: Украинските сили со 70 дронови го нападнаа рускиот аеродром во Ростовската област

Горан Наумовски

Сиљановска-Маковец: Проширувањето на ЕУ не смее да трпи поради билатерални прашања

A1on