Петер Сијарто: Унгарија нема да учествува во иницијативата на НАТО за помош на Украина

Од:

Унгарија нема да учествува во долгорочниот план на НАТО за помош на Украина, изјави денеска шефот на унгарската дипломатија Петер Сијато.

„И покрај притисокот, Унгарија ќе остане надвор од лудата мисија на НАТО“, рече тој.

Сојузниците на НАТО во април се согласија да започнат со планирање на долгорочна воена поддршка за Украина во војната против Русија, преку создавање фонд вреден 100 милијарди евра.

Би можело да ве интересира

Претстојниот Самит на НАТО и поддршката за Украина, главни теми на средбата на министрите за одбрана на Алијансата

Горан Наумовски

Русите го напаѓаат Киев

Претседателката Сиљановска Давкова ќе учествува на Конференција за обнова на Украина во Берлин

Предраг Петровиќ

Орбан: Западот сака воено да ја победи Русија за да го задржат богатството на Украина

Горан Наумовски

Руската армија собори уште едно украинско беспилотно летало

Блумберг: Столтенберг ги повлече плановите за воена помош од 100 милијарди долари за Украина