Мал авион се урна во станбена област во Бурса, загинаа пилот на обука и инструктор

Од:

Две лица загинаа кога едномоторен авион денеска се урна во станбена област во градот Бурса, северозападна Турција, соопштија локалните власти.

dobivaj vesti na viber

Во несреќата загинале инструктор и пилот на обука, додека на земја нема жртви.

Според локалните медиуми, авионот се урнал веднаш по полетувањето од аеродромот Јунусели.

Бурса се наоѓа на 90 километри јужно од Истанбул.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Шведска ќе продолжи да ги исполнува условите од договорот со Турција за НАТО

Турција потпиша договор со Русија за набавка на вториот контингент С-400

Турската централна банка повторно ќе одлучува за каматните стапки в четврток

Ана Ололовска

Делегација на турското Министерство за одбрана отпатува во САД на разговори за Ф-16

Ана Ололовска

Еден загинат во невремето во Анкара

Ана Ололовска

ВИДЕO: Поплави во Анкара

Ана Ололовска