Македонски државјанин е уапсен во Бугарија за шверц на стотина мигранти

Од:

Во бугарскиот град Бургас утрово бил приведен возач на камион со стотина илегални мигранти, соопшти портпаролката на Регионалната управа на МВР во градот, Цветелина Рандева.

dobivaj vesti na viber

Бугарските медиуми тврдат дека возачот на камионот е 60-годишен македонски државјанин. Товарниот камион и неговиот возач се приведени околу 6.45 часот. Превезувал само мажи со авганистанско потекло.

Утврдено е дека истите биле натоварени во областа Дебелт, а камионот поминувал низ Бургас. Таму бил спречен од полициски службеници во приморскиот град.

Од полицијата дополнително известија дека во камионот на македонскиот државјанин имало 88 мигранти, а не над 100 како што првично беше објавено.

Би можело да ве интересира

Во Белград приведени десетици мигранти

Спасените 483 мигранти кај Крит привремено сместени во брод закотвен на пристаниште

А1он

ИОМ: Повеќе од 50 илјади мигранти загинале од 2014 година

Пак пропадна камион во фонтаната на плоштад „Македонија“

Ландов

Митаракис бара ЕК итно да интервенира за релокација на спасените 400 мигранти јужно од Крит

Акција за спасување на брод со околу 500 мигранти кај Крит

А1он