Речиси 5.000 мигранти загинаа на пат кон Канарските острови за пет месеци

Од:

Безмалку 5.000 мигранти загинале на море во првите пет месеци од 2024 година обидувајќи се да стигнат до Канарските острови во Шпанија, се вели во извештајот објавен денеска од групата за заштита на мигрантите „Walking Borders“.

Помеѓу 1 јануари и 31 мај, 4.808 луѓе загинаа на патувањето кон Канарските Острови по Атлантикот откако ги напуштија Мароко, Мавританија, Сенегал и Гамбија, што ја прави рутата најсмртоносна од Африка до Шпанија.

Групата наведува дека стапката на смртност на мигрантите на таа атлантска рута е 95 отсто, пренесува Ројтерс.

Би можело да ве интересира

Грчки граничар е ранет во престрелка во близина на грчко-турската граница

Извлечени уште 14 тела по бродоломот на мигрантскиот брод кај Калабрија

Мигрантите исчезнаа од јужната граница

Европскиот суд на правдата ја казни Унгарија, Орбан ја нарече пресудата срамна

A1on

Пронајдени тела на четворица мигранти, спасени 52 лица во близина на брегот на Тунис

30.000 деца-мигранти годинава се обиделе да го преминат смртоносниот Панамски теснец