Пронајдени тела на четворица мигранти, спасени 52 лица во близина на брегот на Тунис

Од:

Телата на четворица мигранти се пронајдени во близина на брегот на Тунис, а крајбрежната стража спасила 52 лица во посебна операција, соопшти националната гарда.

Гардата уапси девет шверцери на мигранти и заплени чамци, пренесува Ројтерс.

Најмалку 23 мигранти од Тунис исчезнаа откако со брод заминаа во Италија, соопшти во саботата Националната гарда.

Би можело да ве интересира

Извлечени уште 14 тела по бродоломот на мигрантскиот брод кај Калабрија

Мигрантите исчезнаа од јужната граница

Европскиот суд на правдата ја казни Унгарија, Орбан ја нарече пресудата срамна

A1on

Речиси 5.000 мигранти загинаа на пат кон Канарските острови за пет месеци

30.000 деца-мигранти годинава се обиделе да го преминат смртоносниот Панамски теснец

11 лица од Непал сакале илегално да влезат од Македонија во Грција – депортирани се