Мајко: Харадинај поднесе оставка како вистински државник

Од:

Поранешниот албански премиер и актуелен министер за дијаспора Пандели Мајко, изјави дека косовскиот премиер Рамуш Харадинај поднел оставка како вистински државник.

Харадинај, напиша Мајко на Фејсбук, презеде чекор што го прави Косово достинстевно како држава.

– Рамуш Харадинај поднесе оставка од функцијата премиер како вистински државник.Тој направи чин што го прави Косово држава со која управуваат државници кои ја разликуваат нивната лична судбина со онаа на националната безбедност. Делата на еден човек се вредни повеќе од неговите слабости. Денеска сум со Рамуш! Му благодарам на командантот за примерот во војната, а денес во мир, напиша тој.

Косовскиот премиер Харадинај денеска поднесе неотповиклива оставка, бидејќи, како што соопшти, добил покана од Специјалниот суд за воени злосторства.

Би можело да ве интересира

Мустафа потврди дека западните дипломати инсистираат да се формира новата влада

Ана Ололовска

Стано: Транспортните врски меѓу градовите се за просперитет на луѓето

Ана Ололовска

Тачи му се заблагодари на Трамп за договорот за авиолинија Приштина – Белград

Ана Ололовска

Tрамп за обновата на авио-линијата Белград-Приштина: Уште една победа

Ана Ололовска

Бериша: Авиолинијата Приштина – Белград е чекор кон нормализација на косовскиот воздушен простор

Ана Ололовска

Столтенберг ја поздрави најавата за авиолинија Белград-Приштина

Ана Ололовска