Курти: Српска листа не е српската заедница

Од:

Кандидатот за премиер на Косово, лидер на Движењето Самоопределување, Албин Курти, изјави денеска дека Српска листа (СЛ), која ги освои сите 10 српски мандати во косовското собрание на последните парламентарни избори, „не е српската заедница“, дополнувајќи дека Уставот на Косово не кажува дека во владата мора да биде човек од таа партија.

– Првиот и најважниот чекор во формирањето идна влада е коалицијата и договорот на Демократскиот сојуз на Косово и нашето движење. Свесен сум дека ако имаме 12 министерства, барем еден министер мора да биде од српската заедница, но нашиот устав не вели дека тој човек мора да биде од СЛ. Српска листа не е српската заедница, изјави Курти за Ал Џезира.

Би можело да ве интересира

Косово: Отфрлена жалбата на Самоопределување, гласовите од Србија неважечки, Нисма влегува во Собрание

Обрадовиќ: Опозицијата е подготвена за разговор со делегацијата на ЕП само за поместување на изборниот термин

Оливер Вархелји сака решение за Белград и Приштина во текот на 2020-та

Ана Ололовска

Дачиќ: Антисрпска хистерија во Хрватска поради можното доаѓање на Вучиќ

Ана Ололовска

Србија заработила милијарда евра од извоз на софтвер и услуги

Ана Ололовска

Почнува пребројувањето на над половина од гласачките места на косовските избори

Ана Ололовска