Курти ги повика Србите да не ги бојкотираат институциите: Не сум против вас, Белград е против мене

Од:

Премиерот на Косово, Албин Курти, на Фејсбук, на албански и на српски јазик, објави порака во врска со пререгистрацијата на возилата и одлуката за напуштање на институциите, што денеска ја донесоа претставниците на Србите на северот на Косово. .

Тој вели дека во ноември почнале да се опоменуваат оние кои немаат таблички РКС, а од 21 ноември ќе почнат и казните.

Курти ги повика сите граѓани од српска националност да останат смирени и да ја зачуваат безбедноста и мирот.

„Не сум премиер кој е против вас, туку Белград е против мене. Јас сум премиерот кој ќе ви биде на услуга со почитување на уставноста и законитоста“, порача Курти.

Курти ги повика Србите да не ги бојкотираат и да ги напуштат косовските институции. „Ни служат на сите нас, на сите вас. Не бидете жртва на политички манипулации и геополитички игри. Ајде сите заедно да се придржуваме до демократските и европските вредности на владеење на правото, правата и слободите на поединците и малцинствата заедници, како и политички плурализам“, напиша Курти.

Би можело да ве интересира

Курти: Добив предупредувања за намалување на западната поддршка доколку Косово не биде конструктивно

Горан Наумовски

Фондацијата Фридрих Еберт состави нацрт статут за ЗСО

Курти за инцидентот кај Штрпце: Виновникот ќе се соочи со судските власти

Горан Наумовски

„Вечерње новости“: Лајчак, Ескобар, Плетнер и Бон после Божик доаѓаат во Белград

Курти бара поголемо присуство на НАТО во Косово

Курти: Немаше никаков таен договор за отстранување на српските барикади во северно Косово

Ана Ололовска