Косово одбележува 16 години од независноста

Од:

На 17 февруари се одбележува годишнина од независноста на соседно Косово. Поранешната српска покраина денеска е независна држава, иако се уште е предмет на спор и дискусии со Србија.

Имено, Белград и до ден-денешен не ја признава независноста на Косово. Истовремено, во официјална Приштина се подготвуваат низа прослави и настани по овој повод. Од друга страна, српската страна се уште стои на ставот дека со признавањето на Косово е прекршен меѓународниот правен поредок, потсетувајќи дека на денешниот датум пред 16 години повеќе од половина од членките на ОН биле против независноста.

Косовскиот премиер Албин Курти нагласува дека во последните 16 години се гради држава со стабилен правен систем, која нуди еднакви можности за сите граѓани.

Би можело да ве интересира

Припадничка на косовската полиција е пронајдена мртва во куќа во Гњилане

Непознати лица упаднале и напишале графити во црквата Света Троица кај Пеќ

Приштина тврди дека Србите не ја искористиле можноста да гласаат на референдумот

Во Косово приведен македонски државјанин по кого е распишана меѓународна потерница заради тешко убиство

Орце Костов

Македонија ќе поддржи резолуција за геноцид во Сребреница

Орце Костов

Германија испраќа дополнителни војници во Косово

Горан Наумовски