Косово и Албанија ќе се координираат во борбата против Ковид-19

Од:

Вршителот на должност министер за внатрешни работи на Косово Џељаљ Свечла, кој е и национален координатор на Меѓуинституционалната група за менаџирање со инциденти, го прими денеска амбасадорот на Република Албанија во Косово Ќемал Минџози, со кого разговарал за можностите за соработка меѓу двете држави во справувањето со пандемијата на Ковид-19, јави дописникот на МИА од Приштина.

Во соопштението од кабинетот на Свечла се вели дека албанскиот амбасадор бил запознаен со напорите на косовската Влада за спроведување на законот во време на пандемијата и „за нивото на готовност и мобилизација на сите безбедносни структури, кои се грижат за општата безбедност на целата територија на државата“.

– Амбасадорот Минџози оцени дека косовските институции вршат извонредна работа во поглед на менаџирање на состојбата. Тој ја нагласи посветеноста на Владата на Албанија за координирање на активностите меѓу двете земји за сите ситуации кои можат да се појават на терен, се вели во соопштението.

Би можело да ве интересира

Црна Гора прогласи крај на епидемијата на коронавирусот

А1он

Во авион од Доха за Атина 12 позитивни случаи на Ковид-19, во карантин 91 патник

А1он

Преглед на состојбата со Ковид-19 во светот

А1он

„Ако затворите за Задушница, тешко вас“, му се заканиле на градоначалникот на Бутел, Велимир Смилевски

Маја Илиевска-Пачемска

Започна тестирање за антитела на вработените во болниците во Грција

А1он

Тиодоровиќ: Да ги укинеме сите мерки во Србија, да ги пуштиме луѓето да живеат

Ана Ололовска