Косово: До 15 часот на парламентарните избори гласале над 29 отсто од гласачите

Од:

Централаната изборна комисија (ЦИК) на Косово, на својата втора прес конференција денеска, објави дека, според информациите од повеќе од 99 отсто од гласачките места, на вонредните парламентарни избори своето право на глас до 15 часот го искористиле 561.874 лица, односно 29,23 отсто од регистираните гласачи.

Претседателката на КИЦ Ваљдете Дака на прес-конференција изјави дека во истото време на претходните избори, во 2017, имало речиси 65 илјади гласови помалку, односно гласале 497.120 лица, или 27,75 отсто од гласачите.

Дака ја потврди оценката изнесена на претходната прес-конференција, одржана во 13 часот, дека изборниот процес до сега тече без поголеми проблеми.

Би можело да ве интересира

Вучиќ-Гренел: Стоп за кампањата за повлекување на признавањето и укинивање на косовските такси

Ана Ололовска

Харадинај: Рама e идеeн творец и лобист за поделба на Косово

Ана Ололовска

Гренел: Приштина да ги укине таксите, а Белград да прекине со кампањата за повлекување на признавањето на Косово

Ана Ололовска

Вучиќ: Ја ценам енергијата на Гренел, но забрзувањето на разговорот со Приштина не оди лесно

Ана Ололовска

Карпентер: Нема црвени линии за решавање на косовското прашање, ништо не се исклучува

Ана Ололовска

Гренел до Тачи: Прогресот во односите со Србија подразбира укинување на таксата

Ана Ололовска