Комеморација за жртвите од масакрот во Цетиње

Од:

Комеморацијата за жртвите од трагедијата во која напаѓач уби 10 лица се одржа денеска во владиниот дом во Цетиње, во присуство на семејствата на жртвите, претставници на локалната власт, владата, како и премиерот и претседател на Црна Гора Дритан Абазовиќ и Мило Ѓукановиќ.

dobivaj vesti na viber

Собирот започна со едноминутно молчење за жртвите, а упатената порака беше дека градот не е сам во својата жалост, туку дека тагува цела Црна Гора.

Градоначалникот на Цетиње, Никола Ѓурашковиќ изјави дека трагедија од невидени размери ги погодила Цетиње и Црна Гора и ги оставила сите во шок, пренесува Радио Телевизија на Црна Гора.

– Од завчера нашиот град е окован во тага и шок, што невини жртви загинаа без никаква вина во бесмислен напад. Ваков ден не се памети, рече Ѓурашковиќ и додаде дека нема зборови за утеха за семејствата.

Потпретседателот на Собранието на Цетиње Мирко Станиќ рече дека Цетиње како никогаш досега е обвиено во тага и дека не е само во својата жалост, туку тагува цела Црна Гора.

Во населбата Медовина во Цетиње, во петокот беа убиени 11 лица, меѓу кои и напаѓачот Вук Бориловиќ, а шестмина се ранети.

Би можело да ве интересира

Црна Гора: Старото парламентарно мнозинство потпиша иницијатива за разрешување на Ѓукановиќ

Ана Ололовска

Мнозинство од црногорските пратеници постигнаа договор Лекиќ да биде мандатар за нова влада

Ѓукановиќ не го прифаќа Лекиќ за мандатар, бара скратување на мандатот на Парламентот

Македонски Албанец нов американски амбасадор на САД во Црна Гора

А1он

Денеска истекува рокот кога Ѓукановиќ треба да го соопшти името на мандатарот

Ана Ололовска

Користење дневна светлина, готвење во покриен сад и непокривање на радијаторите со облека: Црна Гора со предлог мерки за штедење

А1он