КФОР за апсење на тројца Срби: Косовската полиција не извести за тоа дури еден ден подоцна

Од:

За апсењето на тројца Срби, што се случи на 20 септември, косовската полиција не извести само еден ден подоцна, се наведува во писмениот одговор на КФОР за Косово онлајн на прашањето дали биле информирани за споменатата акција.

Во одговорот на КФОР понатаму потсетуваат на изјавата на генералниот секретар на НАТО, Јанс Столтенберг за време на прес-конференцијата со косовскиот претседател Вјоса Османи, кога изјави дека „потребна е координација и блиска консултација меѓу властите во Приштина и КФОР за секое распоредување што може да влијае на нашата држење и безбедност на Косово“.

– Столтенбер) исто така јасно кажа дека „очекуваме навремени и значајни консултации за секоја акција на косовските безбедносни сили или на косовската полиција што може да влијае на безбедносната средина“ – пишува КФОР во одговорот.

На крајот, мисијата наведува дека командантот на КФОР, генерал-мајор Ангело Ристуча, останува во редовен контакт со косовската полиција и Мисијата за владеење на правото предводена од ЕУ, во согласност со процедурата за претходна координација што е веќе договорена меѓу овие субјекти.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Во Косово е уапсен поранешен полицаец, еден од најголемите наркобосови во регионот

Поранешен портпарол на НАТО: Примете го Косово во НАТО, веднаш..

Три жени исчезнаа на Косово

Поранешниот советник на Пацоли призна дека тој го нарачал убиството на неговата сопруга

Горан Наумовски

Лавров: Србија нема да ја примат во ЕУ додека не го признае Косово

Орце Костов

Фалсификуваните евра запленети на Косово биле печатени во Македонија

Катерина Ѓуровски