КФОР вежба одговор на кризни ситуации во Косово

Од:

Мисијата на КФОР одржа воена вежба за одговор на сложени кризни ситуации наречена „Златна сабја“ на полигонот во Нови Село во општина Косовска Каменица на југоистокот на Косово и Метохија, соопшти денеска КФОР.

dobivaj vesti na viber

Целта на вежбата, која ја водеше заменик-командантот на КФОР, бригадниот генерал Лука Пиперни, а учествуваа и членови на ЕУЛЕКС, беше интегрирање на различни средства и капацитети на КФОР и тестирање на способноста за успешен одговор на секоја закана што може да се закани. слобода на движење и безбедност во областа на Косово.

Командантот на КФОР, генерал-мајор Ференц Кајари, на крајот од вежбата изрази благодарност и признание за професионалноста и посветеноста што ја покажаа сите учесници, припадници на КФОР и ЕУЛЕКС.

Преку редовните вежби, КФОР одржува високо ниво на оперативна подготвеност и нашата мисија е целосно посветена на спроведувањето на резолуцијата 1244 на Обединетите нации и обезбедувањето безбедна средина и слобода на движење за сите етнички заедници во Косово, изјави тој.

Би можело да ве интересира

НАТО: КФОР е целосно подготвен да интервенира доколку се загрози стабилноста и слободата на движење на Косово

Ана Ололовска

КФОР: Нема да биде толерирано нарушување на слободата на движење за сите заедници на Косово

КФОР предупредува дека нема да дозволи барикади во северно Косово

КФОР го зголеми присуството и патролирањето на косовско-српската граница

А1он

Украина ги повлекува своите војници од КФОР

А1он

КФОР е подготвен да интервенира доколку е загрозена безбедноста на северот на Косово