НАТО: Одобривме дополнителни сили за решавање на ситуацијата на Косово

Од:

НАТО денеска соопшти дека „одобрило дополнителни сили за решавање на актуелната ситуација“ на Косово, но веднаш не го прецизираше бројот и не кажа од кои земји.

Судирите меѓу полицијата и вооружените Срби кои се криеја во манастир минатиот викенд претворија мирно село во северно Косово во воена зона.

Косовската претседателка Вјоса Османи ги обвини Србија и нејзиниот претседател Александар Вучиќ дека се одговорни за нападот на вооружен одред врз косовската полиција на северот од земјата минатиот викенд, велејќи во интервју за Ројтерс во четвртокот дека Косово е „нападно“.

Триесетина тешко вооружени Срби во неделата ја нападнаа косовската полиција во селото Бањска, по што тие се забарикадираа во манастирот на Српската православна црква. Во борбите загинаа тројца српски напаѓачи и еден косовски полицаец.

Досега три лица се обвинети за учество во нападот. Во неделата, полицијата покажа оружје и муниција запленети од напаѓачите, вклучително и автомати на поранешна Југословенска армија, митралези, снајперисти, минофрлачи, противтенковски ракетни фрлачи, рачни гранати, мини и беспилотни летала.

Косовскиот премиер Албин Курти рече дека полицијата пронашла оружје во вредност од пет милиони евра, „доволно за стотици борци“.

Косово, кое прогласи независност од Србија во 2008 година по герилскиот бунт и интервенцијата на НАТО во 1999 година, ја обвинува Србија за вооружување и поддршка на српските борци. Србија, која не ја призна независноста на својата поранешна покраина, го обвинува Косово за поттикнување насилство преку злоупотреба на етничките Срби.

Би можело да ве интересира

Поранешен портпарол на НАТО: Примете го Косово во НАТО, веднаш..

Стејт департмент: Договорот за НАТО стапи во сила за Македонија

Три жени исчезнаа на Косово

Ердоган: Чекаме САД да ја одобрат продажбата на Ф-16, па ќе ја пуштиме Шведска во НАТО

Поранешниот советник на Пацоли призна дека тој го нарачал убиството на неговата сопруга

Горан Наумовски

Лавров: Србија нема да ја примат во ЕУ додека не го признае Косово

Орце Костов