Катругалос: Ги поздравуваме изјавите на Дендиас за Договорот од Преспа

Од:

Поранешниот шеф на грчката дипломатија, а сега надлежен за надворешна политика во опозициската СИРИЗА, Јоргос Катругалос, позитивно ги коментира изјавите на Никос Дендиас од Скопје и вели дека треба да ги слушнат и оние членови на Нова демократија кои одбиваат да го користат новото име, јави дописничката на МИА од Атина.

dobivaj vesti na viber

-Ги поздравуваме изјавите на министерот за надворешни работи дека Договорот од Преспа треба целосно и доследно да се спроведува. Да ги слушнат (изјавите) и оние членови на Нова демократија кои се служеа со демагогија за предавство, а дури и денес одбиваат да ја именуваат соседната земја под нејзиното договорено / уставно име, вели Катругалос.

Би можело да ве интересира

Грчката комисија за имунизација не препорачува масовна вакцинација против мајмунски сипаници, туку само во одредени случаи

Ана Ололовска

Втор случај на лепра во Грција

Грција ќе го плаќа рускиот гас во рубљи

Крајбрежната служба на Грција спречила над 590 лица со девет чамци да влезат во грчките територјални води

Британскиот турист во Грција има варичела, а не мајмунски сипаници

Катерина Павлова-Николовска

Сомнителен случај на мајмунски сипаници во Грција

Ана Ололовска