Италијанската полиција заплени 353 килограми кокаин и уапси четворица Албанци

Од:

Припадниците на италијанската полиција од секторот за борба против трговија со наркотици заплениле 353 килограми кокаин и уапсиле четворица албански државјани.

Акцијата била спроведена во регионот на Лигурија, но истрагите ги водел секторот за антимафија од Бари, кој извесно време ги следел четворицата албански шверцери со дрога.

– 353-те килограми кокаин, што е меѓу најголемите заплени досега се откриени во едноставна хотелска соба во општината Челе Лигуре, каде четворицата албански државјани престојувале неколку дена, јавија албанските медиуми.

Според истиот извор, четворицата Албанци се непознати лица во реонот каде што се уапсени, а сопственикот на хотелот не бил вмешан во овој настан.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Убиен вработен при напад на телевизија „Топ канал“ во Тирана: Напаѓачите го запалиле возилото со кое избегале

Ана Ололовска

Српски планинар се повреди во Албанија, со хеликоптер е пренесен во болница

Горан Наумовски

Силен земјотрес ја погоди Албанија

ВИДЕО: Вјоса, дива река во Албанија, стана национален парк

Ана Ололовска

Русинката која беше уапсена во Албанија поради шпионажа поднесе барање за азил

Италијанската влада го обвини „Вагнер“ дека стои зад бранот мигранти во Средоземното Море