И Нигерија демантира дека го признала Косовo

Од:

Mинистерот за надворешни работи на Нигерија, Олугбенга Аширу, изјави дека Нигерија не го признала Косово, и дека Нигерија никогаш не донела таква одлука.

dobivaj vesti na viber

По демантот дека Мали го призна Косово, ова е втор случај кога заменикот премиер на Косово се фали со непостоечки признавања, пишуваат српските медиуми.

Косовскиот  премиер Хашим Тачи, рече дека со свои очи видел писмена изјава за признавање на Косово од страна на Мали, потпишана од претседателот на таа држава, а изјавите кои следувале, биле работа на Мали.

Српските медиуми јавуваат и дека е нејасно и дали Уганда го признала Косово, бидејќи нема официјална нота за признавањето.

До сега 90 држави го признале Косово.

Би можело да ве интересира

Пратеничка од владејачката косовска партија осудена на три години затвор

Ана Ололовска

Уапсен генералниот сметководител на Нигерија, проневерил околу 200 милиони долари

Ана Ололовска

Косово воведе нови санкции кон Русија и Белорусија

А1он

Саразин: Косово е срцето на Европа и местото му е во Советот на Европа

Грвала: Со зачленувањето на Косово во Советот на Европа добиваат сите и не губи никој

А1он

Стејт департмент: Србија и Косово сами избираат надворешно политички приоритети

Ана Ололовска

Leave a Comment

one × 1 =