И Нигерија демантира дека го признала Косовo

Од:

Mинистерот за надворешни работи на Нигерија, Олугбенга Аширу, изјави дека Нигерија не го признала Косово, и дека Нигерија никогаш не донела таква одлука.

По демантот дека Мали го призна Косово, ова е втор случај кога заменикот премиер на Косово се фали со непостоечки признавања, пишуваат српските медиуми.

Косовскиот  премиер Хашим Тачи, рече дека со свои очи видел писмена изјава за признавање на Косово од страна на Мали, потпишана од претседателот на таа држава, а изјавите кои следувале, биле работа на Мали.

Српските медиуми јавуваат и дека е нејасно и дали Уганда го признала Косово, бидејќи нема официјална нота за признавањето.

До сега 90 држави го признале Косово.

Би можело да ве интересира

Косово: Награда од 20 илјади евра за тој што ќе помогне во откривањето на тројниот убиец кај Дечане

Ана Ололовска

Двајца ученици и возач загинаа при пукање кон автобус во Косово

А1он

Боко Харам го засилува влијанието на запад од Нигерија, заробени шест локални заедници

А1он

Утврден Предлог-законот за ратификација на Договорот со Косово за заемна правна помош во граѓанските предмети

А1он

Косово ќе го користи искуството на Македонија во реформирање на образовниот систем

А1он

Косовската опозиција победи во Приштина и во големите градови, тежок пораз на Курти

Leave a Comment

twenty + fourteen =