Хрватската државна администрација од 1 декември ќе работи од дома

Од:

Државните и јавните службеници во Хрватска од 1 декември ќе работат од дома, како заштитна мерка против ширењето на коронавирусот, пишуваат медиумите од земјата, повикувајќи се на извори во Владата.

dobivaj vesti na viber

Како што неофицијално дознава порталот Индекс.хр, таквата одлука била договорена по долги дискусии, со цел да се запре ширењето на коронавирусот во службените простории.

За оваа мерка да стапи на сила, министерот за правда и администрација мора да подготви формално решение, што треба да се донесе во следните 10 дена.

Би можело да ве интересира

Хрватските пратеници за крвавиот пакет: Ова е тероризам, имаме порака за оние кои го направија тоа

А1он

Шефот не смее да звони на телефон на работникот, ниту да испраќа СМС порака и меил по работно време во Хрватска

А1он

Земјотрес во близина на Риека

Ана Ололовска

Хрватски пратеник искина хартија со буквата „З“

А1он

Хрватска има половина милион повеќе гласачи од жители

Претседателот на хрватскиот Сабор: 17 земји се пријавија да ги обучуваат украинските војници, не сме само ние

А1он