Хрватска постави ограда на границата со БиХ поради мигрантите

Од:

Хрватска денеска постави ограда во близина на граничниот премин Изачиќ заради зајакнување на границата поради мигрантската криза, потврди хрватското Министерство за внатрешни работи.

Подвижната бариера е поставена на територијата на Хрватска во местото Личко Петрово Село.

Од Министерството за внатрешни работи на Хрватска се повикуваат на шенгенскиот каталог на ЕУ за надзор на надворешната граница, враќање и повторно прифаќање, во кој е наведено „дека граничните премини и непосредното подрачје треба технички да се надгледуваат, а граничните контроли и надзор треба да бидат осветлени“.

„Граничните премини, како по правило, треба да бидат одвоени со ограда, а може да се направат исклучоци во случај на гранични премини за локален граничен сообраќај“, наведува Министерството.

Оттаму најавуваат дека ќе бидат поставени уште огради, доколку се укаже потреба во согласност со анализата за ризик од мигрантската криза.

Би можело да ве интересира

Заразените со Ковид-19 во Хрватска нема да може да гласаат на избори

А1он

Албанија ќе гради прифатни кампови за мигрантите

А1он

Хрватска ги отвори границите за странски туристи, првата група пристигна од Чешка

Потона брод во Турција со околу 60 мигранти

Ана Ололовска

Хрватска го укина обврзниот карантин за граѓаните од Србија, БиХ и од Црна Гора

Ана Ололовска

Турција: Од езеро извадени телата на пет мигранти

А1он