Хаг: Праљак почина во болница

Од:

Портпаролот на Хашкиот трибунал Ненад Голчевски изјави денеска дека осудениот Слободан Праљак починал денеска во локална болница, каде беше сместен откако испи отров во судницата.

На поранешниот началник на Главниот штаб на Хрватскиот совет за одбрана, генералот Праљак денеска Хашкиот трибунал му ја потврди казната од 20 години затвор за воени злосторства.

– Генералот Праљак е пренесен во локалната болница со цел да му се укаже медицинска помош. Тој почина во болницата, посочи Голчевски.

Би можело да ве интересира

Косовскиот амбасадор во Македонија контактиран од Специјалниот суд во Хаг

Ана Ололовска

Османи: Тачи погреши што како претседател замина во Хаг

Ана Ололовска

Тачи ќе се обрати од Приштина околу четиридневниот распит во Хаг

А1он

Весељи: Битката во Хаг ќе биде триумфална

Ана Ололовска

Хашим Тачи ќе се појави пред Специјалното обвинителство за Косово во Хаг

Ана Ололовска

Хашим Тачи по обвинението за воени злосторства најави обраќање пред граѓаните во недела

А1он