Хаг: Праљак почина во болница

Од:

Портпаролот на Хашкиот трибунал Ненад Голчевски изјави денеска дека осудениот Слободан Праљак починал денеска во локална болница, каде беше сместен откако испи отров во судницата.

На поранешниот началник на Главниот штаб на Хрватскиот совет за одбрана, генералот Праљак денеска Хашкиот трибунал му ја потврди казната од 20 години затвор за воени злосторства.

– Генералот Праљак е пренесен во локалната болница со цел да му се укаже медицинска помош. Тој почина во болницата, посочи Голчевски.

Би можело да ве интересира

Весељи: Битката во Хаг ќе биде триумфална

Ана Ололовска

Хашим Тачи ќе се појави пред Специјалното обвинителство за Косово во Хаг

Ана Ололовска

Хашим Тачи по обвинението за воени злосторства најави обраќање пред граѓаните во недела

А1он

Германија се огласи околу обвинението против Тачи и Весели

А1он

Билт: Тачи ќе биде уапсен доколку обвинението биде потврдено

Ана Ололовска

Хашкото обвинителство подигна обвинение против косовскиот претседател Хашим Тачи

А1он