Грлиќ Радман: НАТО посилно да се ангажира во Западен Балкан

Од:

Шефот на хрватската дипломатија Гордан Грлиќ Радман синоќа пред неформалниот состанок на НАТО во Берлин истакна дека Алијансата треба посилно да се ангажира во Западен Балкан.

dobivaj vesti na viber

– Ќе ја нагласам потребата од посилен ангажман на НАТО во Југоисточна Европа и Западен Балкан кога станува збор за демократијата и сите други реформски процеси во тие земји, со цел да се охрабрат земјите во нивните напори да влезат во НАТО, истакна Грлиќ Радман.

Тој се осврна на кризата во Босна и Херцеговина и потребата од промена на изборниот закон, што треба „да го одрази усвојувањето на тие важни измени кои ќе ја регулираат еднаквоста на трите конститутивни народи во согласност со Дејтонскиот и Парискиот договор“.

– Само институционално функционална Босна и Херцеговина заснована на овие основи на еднаквост на трите конститутивни народи и другите граѓани може да биде просперитетна и може да постигне европска перспектива и членство во НАТО, посочи Грлиќ Радман.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Макрон: Шведска и Финска значително ќе придонесат за НАТО

А1он

Во Хрватска се зголемува бројот на новозаразени со Ковид-19

А1он

Лидерите на НАТО ги поканија Финска и Шведска да се приклучат на Алијансата

А1он

Рјабков: Негативно гледаме на плановите на Шведска и на Финска за НАТО

Ана Ололовска

НАТО: Зајакнувањето на силите во Источна Европа клучен приоритет на самитот во Мадрид

Ана Ололовска

ВИДЕО: Почна самитот на НАТО во Мадрид, Пендаровски ја предводи македонската делегација

Ана Ололовска