Грција ќе добие службена влада

Од:

Привремена влада која ќе ја одведе земјата до изборите на 25. јуни. Ова е исходото д лидерската средба која денеска ја прганизирашен претседателката на Грција Катерина Сакеларопулу.

На средбата присуствуваа петте партии што обезбедија место во грчкиот Парламент: претседателот на Нова демократија, Кирјакос Мицотакис, на СИРИЗА Алексис Ципрас, на ПАСОК- Движење на промена Никос Андрулакис, на Грчко решение Кирјакос Велопулос, како и генералниот секретар на Комунистичката партија Димитрис Куцубас.

Мандатот им беше доделен на трите најдобро пласирани партии на изборите од неделата, но сите се согласиле дека нема услови за формираше влада по што ќе мора да се одржат нови избори.

Претседателката се сретна со претседателот на Судот на ревизори, Јоанис Сармас кому му ја довери задачата да ја формира привремената влада. Тој ќе положи заклетва утре на пладна во Претседателската палата.

Би можело да ве интересира

Се урна хеликоптер во Грција

Ново невреме во Грција – тешка ситуација во Волос и Евија

Овци во Грција бараа свежа трева по поплавите и изедоа 100 килограми канабис

(ВИДЕО) Во Грција: Жена падна во морето додека се качуваше на брод, луѓе веднаш скокнаа по неа

Горан Наумовски

Девојка од Србија пронајдена мртва на Крит

Брачен пар од Австрија дојде во Грција на меден месец и загина во поплавите

Горан Наумовски