Грабар-Китаровиќ индиректно најави кандидатура за уште еден мандат

Од:

Хрватската претседателка Колинда Грабар-Китаровиќ денеска од Книн индиректно најави кандидатура за уште еден мандат за шефица на државата.

– Денеска сум овде како претседателка на републиката, ќе се гледаме и во следните пет години, рече Грабар-Китаровиќ пред новинарите на одбележувањето на годишнината од „Бура“. Претходно и премиерот Андреј Пленковиќ, изјави дека Грабар-Китаровиќ за својата кандидатура ќе ја има поддршката на ХДЗ.

Засега најавено е дека на претседателските избори ќе учествува Зоран Милановиќ, со поддршка на матичната Социјалдемократска партија, кој би можел да биде поддржан и од уште неколку помали лево оријентирани партии. Во претседателската трка ќе учествува и Катарина Пеовиќ од Работничкиот фронт, а како независен кандидат ќе се натпреварува и музичарот и претприемач Мирослав Шкоро. Како независен кандидат на изборите ќе учествува и економистот од американскиот универзитет Принстон Дејан Ковач.

Мандатот на актуелната претседателка изминува на почетокот на 2020 година, а првиот круг од претседателските избори ќе се одржат на крајот на декември оваа година.

Би можело да ве интересира

Во Хрватска почнува теренското попишување на населението

Ана Ололовска

Македонци уапсени во Хрватска за измами, украле околу 26 илјади евра

Катерина Павлова-Николовска

ВИДЕО: Хаос во Загреб, пукната цевка поплави улици, подруми, сообраќајот во прекин

Катерина Павлова-Николовска

Нови детали за убиството на трите деца: Таткото најверојатно прво им дал коктел од таблети, потоа ги давел

Осум жени се убиени во Хрватска за осум месеци оваа година

А1он

Досега повеќе од 650.000 луѓе во Хрватска сами се попишале преку интернет

А1он