Го пцуеле и бркале по автoпат за да му ја честитаат „Бура“: директорот на српската фондација Сорос раскажа за патувањето низ Хрватска

Од:

Бркање по автопатот, пресекување на патот, пцуење и „честитки за операцијата „Бура“ – ова му се случило вчера на директорот на Фондацијата Отворено општество Милан Антонијевиќ, додека патувал низ Хрватска.

„Сето ова се случи на автопатот, додека се возев, а се споменуваше и „српска мајка“, вели Антонијевиќ во својот пост на Твитер.

Тој вели дека ова е уште еден од многуте примери дека не исчезнале непријатните сцени од секојдневието и дека, за да се случи тоа, ќе треба да се направат уште многу работи.

„Од Хрватска со љубов, двајца манијаци, додека се враќавме дома, не бркаат на автопатот, ни го пресекуваат патот, бараат од нас да сопреме за да ни ја честитаат годишнината од „Олуја“споменувајќи ја нашата српска мајка. Ова е пример за добивка од транзицијата. Работите на тоа , овие работи повеќе да не ни се случуваат“, напиша Антонијевиќ, повикувајќи ја Владата на Хрватска во постот.

За „Блиц“, тој изјави дека патувал со неколку пријатели за Белград кога се случил овој инцидент.

„Само треба да го одвлечеме вниманието на секој од инцидентите. Ова не е нешто што се случува често, но очигледно е дека за „Олуја“ тензиите се такви за да има вакви инциденти“ – рече Антонијевиќ за „Блиц“.

Тој вели дека бил во Хрватска на неколку дена, но дека немало проблеми или слични ситуации.

„Не се чувствував загрозено, само сакав да го свртам вниманието на она што се случуваше. Тоа е работа на Хрватска, таа треба да се справи со пораките што се испраќаат. Она што го слушнавме во претходните денови не одеше во прилог на смирување на ситуацијата, треба да се вратиме и на прашањето на жртвите и од тој агол да погледнеме на сето она што се случува,“ објасни Антонијевиќ.

Како што вели, тој немал намера да ја исполитизира ситуацијата со објавувањето на ова фотографија, но порачува дека треба да бидеме свесни дека се случуваат вакви работи.

Инаку, денес Хрватска ја одбележува годишнината од воено-полициската операција „Олуја“, која во земјата се слави како ослободување на дел од територијата. Во Србија, пак, „Бура“ се одбележува како настан во кој се протерани над 250.000 Срби од Хрватска. Во акцијата на хрватската војска загинале над 1000 луѓе.

Би можело да ве интересира

204 нови случаи на коронавирус во Хрватска

Ана Ололовска

Сеизмолог: Во Загреб е можен земјотрес 30 пати посилен од оној во март

Ана Ололовска

Хрватска го намалува траењето на карантинот од 14 на десет дена

А1он

Волстрит журнал: Хрватска со отворањето на туристичката сезона стана случај кој опоменува

А1он

Земјотрес во Далмација

Ана Ололовска

Едномесечен притвор за десетмина од аферата Јанаф

Ана Ололовска