Германија: Целосна имплементација на Охридскиот договор и формирање на ЗСО

Од:

Германија не го менува ставот за потребата од спроведување на Охридскиот договор, вклучително и формирање на Заедница на општини со српско мнозинство, изјави претставникот на германската амбасада за култура и медиуми, Кристијан Бетер, пренесе Репортерс.

– Во однос на целосното спроведување на Охридскиот договор, вклучително и формирањето на Заедницата на општини со српско мнозинство на Косово, нашиот став останува непроменет – изјави Бетер за Газета експрес.

Тој потсети дека и германската амбасадорка во Косово, Јерна Родеа, посочила дека Косово е законски обврзано да формира Заедница на општини со српско мнозинство како што е дефинирано со бриселските договори од 2013 и 2015 година, што може и треба да го направи, согласно со одлуката на Уставниот суд на Косово од 2015 година.

Би можело да ве интересира

Поранешниот советник на Пацоли призна дека тој го нарачал убиството на неговата сопруга

Горан Наумовски

Лавров: Србија нема да ја примат во ЕУ додека не го признае Косово

Орце Костов

Фалсификуваните евра запленети на Косово биле печатени во Македонија

Катерина Ѓуровски

(ВИДЕО) Убиена е сопругата на Наим Мурсели, поранешен советник на Беџет Пацоли

Горан Наумовски

(ВИДЕО) Хаос на протестот во Приштина: Ветераните на ОВК не сакаат Специјален суд ниту ЗСО

Горан Наумовски

Во Косово запленети 85.000 евра во монети од по две евра, тројца Македонци меѓу уапсените

Катерина Ѓуровски