zso

Регион

Германија: Целосна имплементација на Охридскиот договор и формирање на ЗСО

А1он
Германија не го менува ставот за потребата од спроведување на Охридскиот договор, вклучително и формирање на Заедница на општини со српско мнозинство, изјави претставникот на
Регион

ЕУ: Итно формирање на ЗСО на Косово

А1он
Формирањето Заедница на општини со српско мнозинство на Косово е еден од итните приоритети, изјави денеска портпаролот на Европската унија Петер Стано. Тој изјави дека
Регион

Хил: Сега е најитно да се реши прашањето за Заедницата на српските општини

А1он
Амбасадорот на САД во Србија, Кристофер Хил, истакна дека сега најитно е да се реши прашањето за Заедницата на српските општини. Хил, за Бета, оцени
Регион

Ескобар: Заедницата на српските општини треба да се примени и за тоа мора да се разговара

А1он
Американскиот пратеник за Западен Балкан и за дијалогот меѓу Белград и Приштина, Габриел Ескобар, денеска изјави дека мора да се спроведат сите претходно постигнати договори
Регион

Косово има обврска да формира Заедница на српски општини, вели американскиот амбасадор

А1он
Американскиот амбасадор во Приштина, Филип Коснет, денеска изјави дека неговата земја смета оти Косово има обврска да формира Заедница на српски општини и дека постои
Регион

Србите го презентираа логото на ЗСО, ќе ја формираат на 20 април

А1он
Претставници на косовските Срби денеска одржаа средба во северниот дел на Митровица, на која учествувале 120 делегати и претставници на 10 општини со мнозинско српско