Генералот Праљак оставил проштално писмо, сакал да биде кремиран

Од:

Хрватскиот генерал Слободан Праљак, кој драматично се самоуби во Хашкиот трибунал додека му беше изрекувана пресудата, оставил проштално писмо во кое бара да биде кремиран и пепелта да биде растурена по гробиштата Мирогој.

Според „Вечерњи лист“, генералот Праљак го испратил писмото до своето семејство пред две години, и порачал тоа да се отвори во случај на негова смрт.

Весникот пишува дека генералот две години се подготвувал за самоубиство, но не го информирал семејството за тоа.

Би можело да ве интересира

Австриjци заминале на одмор во Хрватска, се вратиле со коронавирус

А1он

Го пцуеле и бркале по автoпат за да му ја честитаат „Бура“: директорот на српската фондација Сорос раскажа за патувањето низ Хрватска

А1он

Хрватска одбележува 25-годишнина од воено-полициската акција „Бура“

А1он

ВИДЕО: Невреме во Хрватска, уништени покриви, откорнати стебла и искршени прозорци

А1он

Рајко Дујмиќ од „Нови фосили“ тешко повреден во сообраќајна несреќа

Ана Ололовска

Косовскиот амбасадор во Македонија контактиран од Специјалниот суд во Хаг

Ана Ололовска