Гаши: Курти се однесува арогантно

Од:

Шефот на пратеничката група на Демократскиот сојуз на Косово (ДСК), Арбен Гаши денеска оцени дека санкциите на САД против Косово, по напнатата ситуација на северот, се „крајно опасни“ и дека однесувањето на Албин Курти е „арогантен и неразумен“.

„Косово во никој случај не треба да се соочи со американски санкции“, рече Гаши.

„Ситуацијата низ која минува земјата е крајно деликатна, така што не можеме да се однесуваме како ништо да не се случува“, рече тој и додаде дека она што „се гледа деновиве во северниот дел на земјата е исклучително чувствително“ и дека „потребна е свесност, политичко однесување и постапки кои се во интерес на државата“.

Според неговите зборови, Курти во моментов се однесува арогантно и неразумно, „особено со изјавите што ги дава кон највисоките функционери на земјите партнери“.

– На Косово не му треба таков премиер, ваквото однесување со меѓународните партнери воопшто не е потребно, денес повеќе од кога било потребно ни е внатрешно единство и постојана меѓународна соработка – рече Гаши.

Би можело да ве интересира

Вучиќ на Си-Ен-Ен: Ги цениме извештаите од САД, но проблем е што не се целосно точни

Велика Британија испраќа 200 војници да се приклучат на КФОР на Косово

Во Лепосавиќ: Петмина приведени поради наводно нелегално преминување на административната линија

ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО: Снајперитст го застрела еден од вооружените Срби на Косово

Koсовската полиција претепа тројца српски момчиња во Зубин Поток: Биле пресретнати на локален пат

(ВИДЕО) Косовскиот министер објави снимка од внатрешноста на вилата на Радоичиќ: Тој е Пабло Ескобар

Предраг Петровиќ