Ердоган одлучен: Турција нема да ги затвори границите

Од:

Турција ќе ги остави границите отворени за мигрантите кои патуваат кон Европа се додека Европска Унија не ги исполни очекувањата на Анкара во врска со Договорот за мигранти од 2016 година.

dobivaj vesti na viber

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган денеска се обрати пред своите членови на Партијата за правда и развој во Парламентот и најави дека Турција ќе го достави својот предлог до ЕУ пред самитот на 26 март.

Според Анадолија, тој бара ЕУ да ја забрза финансиската помош за бегалците сместени во Турција, отворање на поглавјето за слободно движење и ревидирање на царинската унија.

Би можело да ве интересира

Турција го блокираше пристапот до веб-страниците на Гласот на Америка и Дојче веле на турски јазик

ВИДЕО: Еден од најпознатите турски кошаркари ужива во родниот Охрид

А1он

Турција бара екстрадиција на 33 лица од Финска и Шведска

Ана Ололовска

Андерсон: Шведска ќе воспостави близок дијалог со Турција за екстрадицијата

Ана Ололовска

Столтенберг: Турција се согласи Финска и Шведска да станат членки на НАТО

А1он

Грција ќе реагира за регистрацијата на турското бренд име „Turkaegean“

А1он