Експлозија и пожар на факултет во Белград

Од:

На Технолошко-металуршкиот факултет во Белград синоќа се случи експлозија и изби пожар, нема повредени, но причинета е голема материјална штета.

Факултетот од утрово нормално работи и нема опасност од испарување, иако претходно некои медиуми објавија дека има висока концентрација на штетни гасови во објектот.

Инцидентот се случил еден час по полноќ, кога експлодирал ладилник со хемикалии во одделот за органска хемија.

– Моторот на ладилникот со хемикалии се прегреал. Поради тоа се слушнала експлозија. Извршен е увид и нема никаква опасност. Факултетот нормално работи, соопштено е од Технолошко-металуршкиот факултет.

Пожарникарите брзо интервенирале и успеале да го локализираат пожарот, а полицијата ги блокираше околните улици.

Би можело да ве интересира

РИДЕА: Србија му должи на Косово над две милијарди евра за пензии

Ана Ололовска

Брнабиќ објасни зошто се зачленила во владеачката СНС

Ана Ололовска

Вучиќ: Бараат да го признаеме Косово за членство во ЕУ, а не нудат ништо

Ана Ололовска

Ребиќ: Упадот на РОСУ во Митровица е заплашување на Србите по поразот во Интерпол

Ана Ололовска

Уапсени две лица во северно Косово осомничени за убиството на Оливер Ивановиќ

Ана Ололовска

ВИДЕО: Опозициски активисти го бркаа заменик градоначалникот на Белград по „Кнез Михајлова“

Ана Ололовска