Едно лице загина, 26 се повредени, 69 се спасени во планините во Романија

Од:

Речиси 70 луѓе се спасени во планините во Романија во последните 24 часа, од кои 26 се пренесени во болница, а едно лице почина, соопшти денеска Националното здружение за спасување на планина Салвамонт Романија.

Во објава на својата Фејсбук страница, Националното здружение за спасување на планина наведува дека бројот на планински несреќи алармантно се зголемува од ден на ден.

Се повикуваат граѓаните да бидат внимателни и одговорни при активностите на планините, јавува Аѓерпрес.

Би можело да ве интересира

Романија и Бугарија делумно влегоа во Шенген зоната

Притвор за политичарот од Романија кој силувал малолетничка, дете на негова колешка

Романскиот претседател Клаус Јоханис ја објави својата кандидатура за шеф на НАТО

Земјотрес ја погоди Романија

Голем хакерски напад во Романија, над 100 здравствени установи останаа без интернет

Утре и в недела на планинските превои возете внимателно, со зимска опрема и доволно гориво, апелира ЦУК

А1он