Еден од најпознатите бугарски новинари почина од Ковид-19

Од:

Познатиот бугарски новинар Георги Коритаров починал на 61-годишна возраст од Ковид-19, јавија бугарските медиуми.

Коритаров во понеделникот бил примен во болница, откако добил позитивен ковид тест, но ја изгубил битката со вирусот.

Новинарот се залагаше за надминување на спорот меѓу Македонија Бугарија и важеше за одличен познавач на македонско-бугарските односи, а Македонија често беше тема во неговата емисија „Слободна Европа“ на „ТВ Европа“.

Од него на социјалните мрежи се простуваат и новинари, соработници и политичари од Македонија.

Би можело да ве интересира

Олеснување на рестриктивните мерки на Балканот

Ана Ололовска

ВИДЕО: Со 130 гости, без невеста и младоженец, се одржува пилот-свадба во Хрватска

Мери Јордановска

Италија: По примање прва доза вакцина, смртноста од Ковид-19 намалена за 95 отсто

Мери Јордановска

Почина легендарниот музичар Ѓорѓе Марјановиќ, ја загуби битката со Ковид-19

Мери Јордановска

Во Албанија над 200 илјади лица примиле две дози од вакцината против Ковид-19

Ана Ололовска

Во Бугарија најавуваат сопствена вакцина наесен

Ана Ололовска