Домашни тестови за коронавирус во аптеките во Србија за 10 евра

Од:

Тестови за утврдување на присуство на Ковид-19 од денеска се продаваат во аптеките во Србија по цена од 10 евра. Според српските аптекари тие се достојна замена за ПЦР тестот и едноставна е нивната употреба.

Тестовите се многу сензитивни, односно со прецизност до 98%, произведени се во Јужна Кореjа, и секако одобрени се од Агенцијата за лекови на Србија.

Овие тестови ќе им помагаат на пациентите на време да сознаат дали имаат коронавирус, да направат разлика дали се работи за обиечен вирус, Ковид-19 или настинка, а и многу се поевтини од сегашните тестови кои се прават во приватните лаборатории.

Би можело да ве интересира

Грција ги опушта мерките по Велигден, објави Мицотакис

Жарко Настоски

Девојка по име Соња тврди дека му е вонбрачна ќерка на Ивица Дачиќ

Жарко Настоски

Германските власти си дадоа поголеми овластувања во борбата против Ковид-19

Жарко Настоски

Германија ќе забрани да се возат коли по 10 часот навечер

Жарко Настоски

Албанија: Расте незадоволството од воведениот карантин за лицата кои влегуваат во земјата од С. Македонија и Грција

Ана Ололовска

Во Индија починаа 22 пациенти поради недостиг на медицински кислород

Ана Ололовска