Додик: Настаните во Косово го покажаа лицемерието на меѓународната заедница

Од:

Лидерот на босанските Срби, Милорад Додик, синоќа на мрежата Х (поранешен Твитер) ја коментираше ситуацијата на Косово, велејќи дека целосно го поддржува Вучиќ и неговото правилно и правилно управување со кризата.

„Целосно го поддржувам претседателот Александар Вучиќ и раководството на Србија во одмереното и правилно управување со оваа кризна ситуација на Косово“, напиша Додик. Сите овие настани ја покажуваат лицемерието на меѓународната заедница, која ги поддржува потезите на Албин Курти да ги обвинува Србите и Србија за ситуацијата на Косово. Верувам дека најавените мерки што ќе ги преземе раководството на Србија ќе бидат во интерес на мирот и стабилноста на Србија и на српскиот народ. Го поддржувам нашиот народ на Косово кој трпи голем ужас и знам дека е тешко да се остане смирен, но во овој момент тоа е неопходно. Изразувам сочувство до семејствата на загинатите во конфликтите на Косово“, напиша Додик.

Би можело да ве интересира

Додик верува дека тој ќе биде првиот претседател на независна Република Српска

Додик: Република Српска има поддршка од околу 15 држави да се отцепи од Босна

САД воведоа нови санкции за Милорад Додик и неговите деца

Додик до американскиот амбасадор: Со пријатели како тебе, не ни требаат непријатели

По средбата со Орбан, Додик откри дека Унгарија сака да ги продолжи проектите што Германија ги прекина

Додик најави „мирно раздвојување“ со Босна и Херцеговина