Црна Гора: Седуммина починати и 177 новозаразени со коронавирусот

Од:

Во Црна Гора во изминатите 24 часа седуммина пациенти починале како резултат на инфекција со коронавирусот, а регистрирани се 177 нови случаи од 1.336 тестови, соопштија здравствените власти во земјата.

„Двајца од починатите се од Подгорица, а по еден од Пљевља, Колашин, Беране, Никшиќ и Улцињ, а тие биле на возраст од 67 до 84 години,“ соопшти Институтот за јавно здравје во Подгорица.

Од почетокот на пандемијата, во Црна Кора од Ковид-19 починале 1.492 луѓе.

Вкупниот број на активни случаи во земјата во моментов изнесува 2.400, а од лани во март, во Црна Гора се забележани вкупно 97.257 заразени.

Би можело да ве интересира

При влез во Данска, за македонските државјани веќе нема карантин и двојно тестирање

Жарко Настоски

Песков: Ситуацијата во Русија со Ковид-19 е тешка

Ана Ололовска

По отповикувањето, Азески на Црна Гора и посака брз развој и просперитет, на компаниите поголем профит

Ана Ололовска

Саливен: Кина ќе се соочи со „меѓународна изолација“ доколку не соработува за време на понатамошните истраги за потеклото на коронавирусот

Ана Ололовска

Владата во Подгорица го отповика почесниот конзул во Скопје, Бранко Азески

Ана Ололовска

Над 60 отсто од новите случаи на Ковид-19 во Лисабон се од индискиот сој

Ана Ололовска