Ципрас повика на предвремени парламентарни избори по изборниот пораз

Од:

Грчкиот премиер Алексис Ципрас повика на предвремени избори откако неговата партија СИРИЗА беше поразена на европските и локалните избори што се одржаа во неделата.

Ципрас рече дека ќе побара од грчкиот претседател да го распушти парламентот веднаш по вториот круг од локалните избори.

„Исходот не беше во согласност со нашите очекувања“, рече тој.

Во пресрет на поразот на СИРИЗА, тој рече дека посветеноста на народот е „морална обврска“. Исходот од тројните избори и дава на опозицијата право да се сомнева во „историскиот напор на владата“.

Според официјалните резултати, НД добива 33,3 отсто, а СИРИЗА само 23,9 отсто од гласовите.

Би можело да ве интересира

Грчките училишта бришат податоци за вера и националност на учениците

Пецас: Не може да има раздвојување на европскиот процес на Северна Македонија и Албанија

Ана Ололовска

Европската перспектива на Западен Балкан на агендата разговори Шојбле-Дендиас

Ана Ололовска

Грција бара предвремена отплата на дел од долгот кон ММФ

Умерен земјотрес на грчкиот остров Закинтос

Дендиас: Грција ја поддржува европската перспектива на соседите под услов да се исполнат критериумите