Читаку: Курти сака да го направи Косово неподносливо за живеење

Од:

Потпретседателката на опозициската Демократска партија на Косово (ПДК), Вљора Читаку вели дека премиерот Албин Курти, со неисполнувањето на барањата на синдикатите на образованието кои штрајкуваат веќе пет недели, настојува да го направи Косово „неподносливо место за живеење“, јави дописникот на МИА од Приштина.

dobivaj vesti na viber

Читаку на нејзината страница на Фејсбук утрово напиша дека Курти има намера „да го подели до срж косовското општество“.

– 28 септември 2022. Децата сè уште се дома. Училиштата затворени, А премиерот со тврдоглавост и рамнодушност продолжува да ги презира нашите учители и учителки. Настојува да го подели до срж косовското општество, вели Читаку.

Всушност, предупредува поранешната амбасадорка на Косово во САД, намерата на Курти е да создаде едно „ново општество“.

– Тоа е Третата Република кон која стреми Курти: Со нови синдикати кои ќе му се потчинат. Со нови медиуми, кои ќе му се потчинат. Со нови бизниси кои ќе му се потчинат. Премиерот сака да го направи Косово неподносливо место за живеење за сите оние кои не се согласуваат со него, напиша Читаку, порачувајќи дека „таквиот менталитет не поминува“.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Османи: Косово се координира со НАТО за целата своја територија

Ана Ололовска

Рама: Ќе дојде конечното признавање, Косово нема да чека колку што чекаше за независноста

Ана Ололовска

Курти: Да бидеме заедно почесто не само на прослави

Ана Ололовска

Вучевиќ: Ситуацијата на Косово и понатаму е тензична

Ана Ололовска

Во Тирана утре заедничка седница на Парламентите на Албанија и на Косово

Ана Ололовска

Борел повторно ги покани на средба Вучиќ и Курти

А1он