Бугарите заради гласини за менување на курсот на валутата размениле милијарда лева во евра

Од:

Бугарските граѓани почнаа масовно да ја продаваат домашната валута и да ја купуваат единствената валута во ЕУ заради гласините дека левот ќе престане да има фиксен девизен курс во однос на еврото, јави Бугарското радио, а пренесе порталот Банкар. ме.

dobivaj vesti na viber

Според податоците на Бугарската народна банка, граѓаните од банкраските сметки досега повлекле речиси 1,2 милијарда лева, што претставува околу 613 милиони евра, додека истовремено штедењето во евра е зголемени за 350 милиони.

Гувернерот на Бугарската народна банка Димитар Радев повеќепати повтори дека државата не планира да го укине фиксниот девизен курс и дека за тоа не се преговарало со финансиските регулатори од ЕУ.

Би можело да ве интересира

Бил Гејтс: Лудо е да се каже дека мојата улога во пандемијата на коронавирус е злокобна

Ана Ололовска

Бугарскиот премиер Петков заминува во посета на Ватикан и Италија

Ана Ололовска

Северна Кореја информира за уште 186.000 случаи на „треска“ во епидемијата на Ковид-19

Ана Ололовска

Внимателно реактивирање на животот во Шангај и Пекинг

Ана Ололовска

Маската во затворените простори, единствената Ковид мерка актуелна во Грција

Ана Ололовска

Северна Кореја петти ден по ред има повеќе од 200.000 новоинфицирани со коронавирус

Ана Ололовска