Бугаринот Динко Вaлев не успеа да дојде до Миленко, го уапсија на граница

Од:

Динко Вaлев од Јамбол, кој стана познат како „ловец на бегалци”, беше уапсен на бугарско-македонската граница. Тој бил запрен од македонските гранични полицајци.

Причината за апсењето – почнал да ги снима граничарите, јави Блиц.

„Избриши ги овие слики. Ти немаш право да не сликаш”, се вели во разговорот на Динко со граничен службеник на клип објавен на Фејсбук.

„Ти си јавна личност, бре, човек. Како да не те снимам. И зошто сега не ме пуштате во Македонија ?!”, прашува реторички Валев.

„Има други, што решаваат дали ќе влезеш или не”, одговара човекот.

Тој се обиде да пренесе спомен плоча, слична на онаа која беше скршена од Миленко Неделковски.

Би можело да ве интересира

Хелсиншкиот комитет бара санкции за говорот на омраза во емисијата на Миленко Неделковски

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Миленко Неделковски: Ме гледале 10.000 луѓе, а Груевски само 3.000

Ана Ололовска

Агенцијата за медиуми утврди дека Канал 5 шири говор на омраза и дискриминација кон ЛГБТИ луѓето

Ана Ололовска

ОБСЕ: Миленко Неделковски ја надмина црвената линија во говорот на омразата

Емир Латифовиќ

Жарко Трајановски казнет од Судот зашто го нарекол Миленко „шарлатан“

Емир Латифовиќ

ФОТО: Што содржат кривичните против Јанко и Миленко

А1он