Бојко Борисов казнет со 150 евра за неносење маска во Рилскиот манастир

Од:

Бугарскиот премиер Бојко Борисов е казнет со глоба од 300 евра поради тоа што при посета на Рилскиот манастир не носел заштитна маска, спротивно на важечките прописи за време на пандемијата на коронавирусот, јавуваат бугарските медиуми.

Како што соопшти бугарското Министерство за здравство, ќе бидат казнети и луѓето од придружбата на Борисов, како и новинарите кои не носеле маски во затворениот простор.

Бугарија од денеска повторно го воведе задолжителното носење маски во сите затворени објекти, а предвидените казни се од 300 до 1 000 лева (150 до 500 евра).

 

 

Би можело да ве интересира

Во Грција и Чиле нови рекордни бројки на заразени со коронавирус

Жарко Настоски

Дневен преглед на состојбата со Ковид-19 во светот

А1он

Во Брисел продолжен полицискиот час, заштитни маски задолжителни насекаде

А1он

Шпанските региони ја повикаа шпанската Влада да воведе вонредна состојба

А1он

Нови рекордни бројки на новозаразени во Србија, БиХ и Словенија

А1он

Во САД рекордни над 83.700 новозаразени од Ковид-19 од почетокот на епидемијата

А1он