Бислими: Косово и Србија постигнаа договор за електричната енергија

Од:

Косовскиот главен преговарач во дијалогот со Србија, вицепремиерот задолжен за евроинтеграции Бесник Бислими објави дека Косово и Србија денеска конечно постигнале договор од областа на енергетиката, јави дописникот на МИА од Приштина.

dobivaj vesti na viber

Бислими на својата страница на Твитер напиша дека со овој договор ќе се овозможи наплата на сметките за струја и во четирите општини со мнозинско српско население во северно Косово, што досега главно не се спроведуваше.

– Најпосле го усвоивме Прирачникот за имплементација на договорите за енергетика од 2013 и 2015 година. Ова овозможува наплата на сметиките за електрична енергија во четирите општини во северно Косово, според косовските закони и регулативен систем, напиша Бислими.

Договорот е постигнат на денешната средба во Брисел на Бислими, српскиот главен преговарач, Петар Петковиќ и посредникот на Европската унија во дијалогот меѓу Приштина и Белград, Мирослав Лајчак, кој исто така преку Твитер изрази задоволство за постигнатиот напредок во дијалогот.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Курти за „Ел Паис“: Шпанија треба да нé признае, Каталонија не е истo што и Косово

Србија повторно се задолжува: Овој пат 340 милиони евра

А1он

Повредени од несреќата со српски автобус во Бугарија ќе бидат префрлени до границата со Србија, возачот на автобусот останува во притвор

Возачот на српскиот автобус кој се преврте во Бугарија останува во притвор

Катерина Павлова-Николовска

Меџидиев: Нема опасност по животот на децата повредени во несреќата со српскиот автобус на автопатот „Тракија“

А1он

Две од српските деца повредени во несреќата на автопат во Бугарија утре со хеликоптери ќе бидат пренесени во Србија

Ана Ололовска