Басеску ја обвини владејачката партија за тоталитарни рефлекси

Од:

Трајан Басеску, кому романскиот Парламент му ги одезеде овластувањата минатата недела, поради кршење на основните закони, изјави дека негова цел е да победи на референдумот на 29 јули. Басеску притоа истакна дека не го заштитува својот интерес или позиција, туку европска Романија.

На 29 јули Романците се повикани да гласаат за поддршка или против конечното отстранување од функцијата на Басеску, кој беше суспендиран со гласање во Парламентот на 6 јули.

Владејачкото левоцентристичко мнозинство го обвини конзервативецот Басеску за надминување на надлежностите и нарушување на Уставот.

Басеску доцна синоќа ја одржа првата прес-конференција откако ја напушти претседателската палата Котрочени. Тој изјави дека многумина сметаат на фактот дека поддршката за него е намалена како последица на проблемите, преку кои поминал заедно со владата во период на економска криза.

Во заклучоците Басеску изрази уверување дека Романците ќе бидат чесни кон својот претседател.

Би можело да ве интересира

Романец предизвикал сообраќајка, па се фрлил во каналот Дунав-Црно Море

ВИДЕО: Бизарна случка во Романија, мечка се појави на погреб

Романија и Бугарија делумно влегоа во Шенген зоната

Притвор за политичарот од Романија кој силувал малолетничка, дете на негова колешка

Романскиот претседател Клаус Јоханис ја објави својата кандидатура за шеф на НАТО

Земјотрес ја погоди Романија