Алармантно во Романија: Земјата има само уште шест слободни кревети за тешки ковид-пациенти

Од:

Во Романија, во моментов има само шест слободни кревети на одделите за интензивна нега за пациенти со Ковид-19. Ова го потврди министерот за здравство Влад Воикулеску, јавија романските медиуми.

Во моментот на интензивните одделенија со Ковид-19 се лекуваат рекорден број пациенти од почетокот на пандемијата – 1.531 – според податоците објавени од Групата за стратешка комуникација. Вкупниот број на хоспитализирани е околу 13.500.

Во изминатите 24 часа, 129 пациенти со Ковид-19 починаа во државата. Бројот на смртни случаи од тој вирус во Романија изнесува над 25.000 од минатиот февруари досега.

Би можело да ве интересира

Бајден: САД ќе донираат уште 500 милиони дози вакцини низ светот

А1он

Во Албанија анти-ковид мерките остануваат и понатаму во сила

А1он

Словенците преговараат со „Новартис“ за производство на вакцини против Ковид-19

А1он

Во Истанбул вакцинирани 84 отсто од населението против Ковид-19

А1он

Нови правила за невакцинирани работници во Германија – нема плата за време на карантин

А1он

Откриени лилјаци кои носат мутација на коронавирус, се заканува опасност од нова пандемија

А1он