855 новозаразени и 11 починати лица во Косово во изминатиот ден

Од:

Бројот на жртви од Ковид-19 во Косово се зголеми на вкупно 885 од почетокот на пандемијата, откако изминатото деноноќие починаа 11 лица.

Според последниот извештај на Националниот институт за јавно здравство на Косово, во минатите 24 часа се регистрирани 855 новозаболени, со што бројката на лица кај кои е откриен вирусот се зголеми на 32.877. Од нив, вклучително вчерашните рекордни 748 излекувани пациенти, болеста досега ја совладале 19.722 лица.

Официјално, согласно наведените податоци, во земјата моментно има 12.220 носители на заразата.

Вчера се извршени 1.930, а вкупно досега 127.722 тестирања со методот РТ-ПЦР.

Жариште на епидемијата е главниот град Приштина, каде што коронавирусот досега е откриен кај повеќе од 12.500 лица.

Би можело да ве интересира

Коронавирусот може да предизвика човечкото тело да создаде „лоши“ антитела кои ги напаѓаат сите ткива

Ана Ололовска

Началникот на ГШ на шпанската војска поднесе оставка, обвинет дека се вакцинирал преку ред

Ана Ололовска

Француски доктори апелираат да не се разговара во јавниот превоз

Ана Ололовска

Чешките угостителски објекти отворија во знак на протест поради ограничувањата

Ана Ололовска

1.483 новозаразени од коронавирус во Србија

Ана Ололовска

Во Албанија продолжува трендот на раст на новозаразени од Ковид -19

Ана Ололовска