ВИДЕО: 10.000 молњи вчера удриле на грчката јонска ривиера

Од:

Во текот на вчерашниот ден, до попладневните часови во северозападниот дел на Грција биле регистрирани 9.920 молњи од кои речиси 7.000 над Јонското море, според податоците на системот за следење и регистрација на молњи на Националната опсерваторија во Атина.

Невремето „Талија“ што од вчера ја зафати Грција, резултираше со силни и обилни врнежи од дожд во Јонското море и во северниот дел на земјата. На снимките од најголемиот град на островот Крф, се гледа и како авионите слетуваат избегнувајќи го невремето што надоаѓа:

На островот за околу 90 минути наврнале 69 милиметри дожд.

Невремето предизвика и поплави во местото Велвентос, во близина на Козани, каде улиците беа целосно под вода.

Според метеоролозите, врнежи од дожд со ваков интензитет не се вообичаени за Грција во овој дел од годината.

Би можело да ве интересира

Ќе се апсат оние кои поттикнуваат „Движењето против употреба на маска“ во Грција

Ана Ололовска

Од почетокот на туристичката сезона, во Грција регистрирани 1.238 случаи на Ковид-19 кај посетители

Ана Ололовска

Грција најави нов круг прелиминарни контакти со Турција наскоро

А1он

Ердоган во Турција тужи грчки новинари поради навредливата насловна страница

А1он

Состанок на Света Гора по ширењето на коронавирусот

Ана Ололовска

Со хеликоптер спасени шест лица заглавени во грчко планинско село од невреме

Ана Ололовска