Жена што го преживеала Аушвиц, го прослави 104 роденден на Ѕидот на плачот

Од:

Шошана Овиц, една од преживеаните Евреи од Аушвиц, го прослави својот 104. роденден на Ѕидот на плачот во Ерусалим, заедно со речиси 400 свои потомци и роднини.

dobivaj vesti na viber

Како што соопшти израелската Амбасада во Берлин Овиц како роденденски подарок посакала да се соберат сите нејзини деца, внуци и правнуци кај Ѕидот. „Дојдоа скоро сите”, се наведува во објава на Твитер-профилот на Амбасадата.

По Втората светска војна, додека ги барала своите роднини по светот, Овиц го запознала и идниот сопруг, кој пак, во Холокаустот ги изгубил сопругата и четири деца. Се венчале и првото дете го добиле во бегалски камп во Австрија. Подцна се преселиле во Израел каде што имале уште четири деца.

Би можело да ве интересира

Делегација на ОАЕ за прв пат ќе се приклучи на маршот на Холокаустот во Полска

А1он

Комеморација по повод 77-годишнината од ослободувањето на Аушвиц-Биркенау

А1он

Ван дер Белен: Неопходно е да се сочува споменот на жртвите на холокаустот

А1он

ОН: Одобрена резолуцијата со која се осудува негирање на холокаустот

А1он

Македонија стана полноправна членка на Меѓународната алијанса за сеќавање на холокаустот

А1он

Фондот на холокаустот на Евреите од Македонија изработи 10 тактилни слики за лицата со попречености

А1он