Жена што го преживеала Аушвиц, го прослави 104 роденден на Ѕидот на плачот

Од:

Шошана Овиц, една од преживеаните Евреи од Аушвиц, го прослави својот 104. роденден на Ѕидот на плачот во Ерусалим, заедно со речиси 400 свои потомци и роднини.

Како што соопшти израелската Амбасада во Берлин Овиц како роденденски подарок посакала да се соберат сите нејзини деца, внуци и правнуци кај Ѕидот. „Дојдоа скоро сите”, се наведува во објава на Твитер-профилот на Амбасадата.

По Втората светска војна, додека ги барала своите роднини по светот, Овиц го запознала и идниот сопруг, кој пак, во Холокаустот ги изгубил сопругата и четири деца. Се венчале и првото дете го добиле во бегалски камп во Австрија. Подцна се преселиле во Израел каде што имале уште четири деца.

Би можело да ве интересира

(Видео) Џафери наполни 62 години – На тортата напишано „ Среќен роденден премиере“

Во Штип се одбележаа 81 година од депортацијата на Евреите во логорот на смртта „Треблинка“

(ВИДЕО) Ахмети пее на цел глас: Прослава во кабинетот на Груби за роденденот на лидерот на ДУИ

Анита Петровска Рајковиќ

Зеро бренд го прослави првиот роденден – година исполнета со креација, грациозност и уникатни модели во Македонија

Горан Наумовски

Одбележување на 80 години од Холокаустот на македонските Евреи

Ана Ололовска

Нетанјаху: Холокаустот никогаш повеќе нема да му се случи на нашиот народ

А1он